Haber

“9 Mavi Bayrak” 2023 yazında Kocaeli’de dalgalanacak

Kocaeli’deki ‘Mavi Bayraklı’ plaj sayısı 9’a ulaştı. Kocaeli’nin yeni ‘Mavi Bayrak’ı Ereğli Kumyalı Plajı’nda dalgalanacak

Dünyanın en seçkin turizm ve çevre ödülü olan Mavi Bayrak, 2023 yazında Kocaeli’deki 9 plajda daha dalgalanacak. Kocaeli’de yaşayan herkesi yüzdürmeyi amaçlayan ‘Dip çamuru temizleme’ projesini başlatan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi pırıl pırıl denizlerde ve bu doğrultuda İzmit Körfezi’ni dev bir akvaryuma çevirecek olan yatırımlarının meyvelerini alıyor. Bu doğrultuda merkezi Danimarka’nın Kopenhag kentinde bulunan Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı, 2023 Mavi Bayrak ödüllerini açıkladı. Heyet, Büyükşehir Belediyesi’nin yürüttüğü çalışmalar sonucunda Kocaeli’de bir plaja daha ‘Mavi Bayrak’ ödülünü verdi.

EREĞLİ’DE YENİ MAVİ BAYRAK

Buna göre Kocaeli Büyükşehir Belediyesi de çevreci çalışmalarıyla Ereğli Kumyalı Plajı’na ‘Mavi Bayrak’ asacak. Daha önce uygunluk incelemelerinde listede yer alan ve 2021 yılı sonunda Marmara Denizi’ndeki salya nedeniyle mavi bayrağı askıya alınan Karamürsel Altınkemer Plajı, müsilajın elenmesiyle yeniden ‘Mavi Bayrak’ ünvanını elde etti. sorunu ve sınavlarda ‘geçme notu’.

KOCAELİ 9 MAVİ BAYRAKLI

Kocaeli’nin diğer mavi bayraklı plajları Kerpe, Cebeci, Kumcağız, Bağırganlı, Kovanağzı, Seyrek ve Miço Bay Kadınlar Plajı bir kez daha ‘Mavi Bayrak’ ile taçlandırıldı. Böylece 2023 yazında Kocaeli’nin 9 plajında ​​daha ‘Mavi Bayrak’ dalgalanacak.

MAVİ BAYRAK NEDİR?

Mavi Bayrak, çevreyi korumaya ve plajı kullananların sağlık ve güvenliğini korumaya yönelik kriterlere sahiptir. Ayrıca Mavi Bayrak uluslararası arenada ve turizm sektöründe en çok bilinen ve kullanılan ödül programıdır. Uluslararası arenada merkezi Kopenhag’da bulunan ve Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) ile ülkemizde de yürütülen Mavi Bayrak programında plajlar için 33 kriter daha bulunuyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

haberkuluncak.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu